Karma Dövüş Sanatları

Karma Dövüş Sanatları

KICKBOX VE MUAY THAI DÖVÜŞ SANATLARININ EN ŞİDDETLİ TEKNİKLERİNİ, KARATENİN SÜRAT VE ODAKLANMASINI, JUI JUTSUNUN AKICILIĞINI BİRLEŞTİRİN VE YENİLMEZ OLUN. ARTIK KORKULARINIZ SON BULACAK. BEKLEMEYİN BİZE ULAŞIN

 

Mixed martial arts (MMA) yani “karma dövüş sanatları” organizasyonlarda ve diğer dövüş sporlarında kullanılan ve çok geniş dövüş teknikleri içeren, tam temas mücadele sporudur. Kurallar, sporcuların yerde veya ayaktayken birbirlerine hücum etmelerine ve sarılarak mücadele etmelerine izin vermektedir. Bu tip organizasyonlar farklı geçmişleri olan dövüşçülerin birbirleriyle dövüşmelerine olanak sağlamaktadır.

MMA fikri “En üstün dövüş sanatı hangisidir?” sorusundan ortaya çıkmıştır. 1993 senesinde Denver’da “hiç kısıtlama olmayan” bir UFC turnuvası yapıldı. Yarışmacılar arasında en çelimsiz olan Royce Gracie, Brazilian Jiu-Jitsu (BJJ) ile şampiyon oldu ve herkesi şaşkına çevirdi. Bu yarışma dünyada dövüş sanatlarına -özellikle de Brazilian Jiu-Jitsu’ya karşı bakış açısını değiştirdi.

1993 yılından itibaren diğer dövüş sanatlarından sporcular Brazilian Jiu-Jitsu’yu öğretilerine katarak “tam anlamıyla” bir sporcu haline gelmeye çalışmışlardır. Bu süreç sayesinde karşımıza MMA çıkmıştır. Günümüzde MMA dövüşçüleri, rakibe saldırı için boks tekniklerini kullanmaktadır. Dirsek ve diz saldırıları için Kick-box ve Muay Thai’yi tercih ederlerken yere serme hamleleri için Judo ve Güreş, yakın dövüş ve yerde mücadele için de Brazilian Jiu-Jitsu’yu kullanmaktadırlar.