Aikido

Aikido

JAPONYADAKİ DİĞER SAVAŞ SANATLARI GİBİ AİKİDO SADECE KENDİNİ KORUMAK İÇİN DEĞİL AYNI ZAMANDA RUHSAL GELİŞİM İÇİN DE BİR ÖĞRETİDİR. İNSANA ÖNCE KENDİSİNİ KEŞFETMESİ VE DOĞAYLA BÜTÜNLEŞMESİNİ İFADE EDEN MÜTHİŞ BİR FELSEFESİ VARDIR. KENDİNİ KONTROL EDEMEYEN RAKİBİNİ KONTROL EDEMEZ

“Aikido’yu takip edecek ve bu yolda yürüyecek insanlara sesleniyorum; Aikido başkalarını doğru yola getirmek değildir; o kendimizi doğru yola getirmektir.” – O’ Sensei Morihei Ueshiba (Aikido’nun kurucusu) 

Ai (uyum/sevgi), Ki (evrensel enerji), ve Do (yol) kelimelerinden oluşan Aikido, “evren ile uyum yolu” olarak dilimize çevrilebilir. Aikido geçtiğimiz yüzyılda O’Sensei Morihei Ueshiba tarafından, tarihi Japon savaş sanatlarının bir sentezi olarak ortaya çıkmıştır ve özünde Budo vardır. Japonca’da savaşçının yolu anlamına gelen Budo ruhsal, bedensel ve zihinsel gelişimi temel alan bir hayat tarzını simgeler.

Aikido şiddete başvurmamayı ve uyumu ön planda tutan bir savaş sanatıdır. Günümüzde fiziksel bir saldırıya maruz kalma ihtimalimiz düşük olsa bile, psikolojik olarak sınandığımız durumlar olabiliyor. Aikido’da amaç beklenmeyen herhangi bir durumda sakin kalarak gerekli eylemi yapabilmek ve en zorlu durumlarda dahi kimseyi incitmemektir. Aikido çalışarak nefesinize, buna bağlı olarak hareketlerinize ve düşüncelerinize hakim olmayı öğrenebilir, esneklik kazanabilir, duruş, denge, zamanlama ve refleks konularında kendinizi geliştirebilirsiniz.

O’Sensei Morihei Ueshiba’nın dediği gibi “Savaşçının yolu söz ve yazı ile anlatılamaz”, bu yüzden Aikido’nun ne olduğunu anlamak istiyorsanız gelin beraber çalışalım.